Hankook iON in actie bij de Formula E in Berlijn – innovatie voor EV’s

Het Formule 1-weekend in Zandvoort is in volle gang. Terwijl Max Verstappen en zijn collega’s straks weer voor het thuispubliek in actie komen, blikken wij bij e-Drivers terug op een heel ander, maar minstens zo boeiend race-evenement: de Formula E in Berlijn.

In juli werden wij door onze sponsor Hankook Tires uitgenodigd om dit elektrische racespektakel van dichtbij mee te maken. Locatie: het historische Tempelhof Airport Circuit, een voormalig vliegveld dat al jaren fungeert als toneel voor één van de meest vooruitstrevende raceklassen ter wereld. Alleen, het werd geen zonovergoten zomerdag zoals je misschien verwacht in juli. Nee, midden in de zomer werden we getrakteerd op een kletsnatte race, met plassen op de baan, glibberende bolides en coureurs die tot het uiterste moesten gaan om hun auto’s op het asfalt te houden. Juist dat maakte de sfeer extra intens: regen, snelheid en elektrische pk’s zorgen samen voor pure spanning.

Hankook iON in actie bij de Formula E in Berlijn

Achter de schermen met Hankook

Als gast van Hankook kregen we niet alleen toegang tot de tribunes en paddock, maar ook een exclusief kijkje achter de schermen. Daar spraken we met Manfred Sandbichler, Director Motorsport bij Hankook. De centrale vraag die we hem stelden: wat is nu eigenlijk het voordeel voor ons, gewone EV-rijders, dat Hankook actief is in de Formula E?

Zijn antwoord was helder: “Alle kennis die wij opdoen in deze extreme omstandigheden, vloeit direct terug naar de ontwikkeling van onze iON-banden voor consumenten. Grip, efficiëntie, slijtvastheid, geluid – alles wat hier op de baan wordt getest, zie je terug op de weg.” Met andere woorden: wat de coureurs op zondag in Berlijn rijden, bepaalt mede hoe jouw elektrische auto straks beter, zuiniger en stiller rijdt.

Hankook iON in actie bij de Formula E in Berlijn

De techniek achter de Formula E

Voor wie de Formula E niet goed kent: dit is geen aftreksel van de Formule 1, maar een volwaardig kampioenschap met zijn eigen identiteit. De wagens zijn volledig elektrisch en leveren indrukwekkende cijfers. De huidige Gen3-auto’s beschikken over ongeveer 470 pk, accelereren in iets meer dan 2,8 seconden van 0 naar 100 km/u en halen een topsnelheid van zo’n 320 km/u. Op het stratencircuit in Berlijn ligt de gemiddelde snelheid rond de 135 km/u – minder dan bij de Formule 1, maar dat wordt ruimschoots goedgemaakt door het korte, felle karakter van de races.

Het format is anders: compactere races, vaak in binnensteden, en met extra spelelementen zoals Attack Mode, waarbij coureurs tijdelijk meer vermogen krijgen door een alternatieve lijn langs de baan te rijden. Het zorgt voor spektakel, strategie en onverwachte inhaalacties – zeker als de regen met bakken uit de hemel valt, zoals wij meemaakten.

Formula E versus Formule 1

Vergelijken met de Formule 1 is onvermijdelijk, zeker nu beide kampioenschappen wereldwijd populair zijn. Toch zijn er duidelijke verschillen. Formule 1 draait om absolute snelheid en technische extremen. Formula E draait meer om duurzaamheid, efficiëntie en innovatie. Waar F1 vaak op permanente circuits rijdt, kiest Formula E juist voor stadscircuits in hartje metropool: van Rome en Londen tot New York en Berlijn. Daarmee brengt het de sport letterlijk dichter bij de mensen.

En dan is er nog de bandenkwestie. In de Formule 1 zijn er meerdere bandenleveranciers geweest, vaak met een grote variatie aan compounds. In de Formula E is Hankook sinds 2023 de exclusieve bandenleverancier. Dat betekent dat iedere auto op exact dezelfde band rijdt – ontwikkeld om zowel op droog als nat wegdek topprestaties te leveren. En geloof ons: in Berlijn hebben ze die regenbestendigheid flink op de proef gesteld.

Hankook iON in actie bij de Formula E in Berlijn

Wat is de rol van Hankook?

Voor Hankook is de Formula E hét laboratorium voor innovatie. De technologie uit de racebanden vormt de basis voor de iON-serie, de eerste bandenlijn ter wereld die volledig is geoptimaliseerd voor elektrische auto’s. Deze banden zijn ontworpen met een aantal speerpunten:

  • Technologische verbinding: dezelfde principes die in Berlijn worden getest – grip, efficiëntie, duurzaamheid – vind je terug in de iON-banden.
  • Marktleiderschap: Hankook positioneert iON als de eerste échte EV-band, speciaal ontwikkeld voor PHEV’s en BEV’s.
  • Prestaties en innovatie: superieure wegligging, lage rolweerstand en extra draagkracht, afgestemd op het hoge koppel en gewicht van EV’s.
  • Erkenning: de iON heeft inmiddels meerdere awards ontvangen, waarmee Hankook laat zien dat de lat hoog ligt – en gehaald wordt.

Zelfs details als het lettertype op de wang van de band zijn ontwikkeld met het oog op minimale luchtweerstand. En de toepassing van aramidevezels – bekend uit kogelwerende vesten – zorgt ervoor dat de band bestand is tegen de enorme krachten die een elektrische auto op de weg loslaat.

Wat leren we uit Berlijn?

Een regenachtige dag in Berlijn leverde ons niet alleen spectaculaire beelden en een zinderende race op, maar ook een helder inzicht: de Formula E is meer dan vermaak. Het is een proeftuin waar de toekomst van elektrisch rijden wordt getest, verfijnd en versneld. Dankzij Hankook’s betrokkenheid profiteer jij als EV-rijder straks van betere, veiligere en duurzamere banden.

Of je nu in een Tesla, Kia EV6 of Volkswagen ID.4 rijdt – de technologie die wij in Berlijn in actie zagen, komt morgen onder jouw auto terecht. En dat maakt een drijfnat Tempelhof Airport Circuit ineens heel relevant voor jouw dagelijkse rit.

Tekst: Marc Verweij

LAAT EEN REACTIE ACHTER

Vul alstublieft uw commentaar in!
Vul hier uw naam in