De Ferrari Luce is de eerste EV en de eerste vijfzitter van het roemruchte Italiaanse merk. Het provocerende design is heel gewaagd, maar lijkt tot nu toe niet erg aan te slaan. De Luce is wel heel snel: met vier elektromotoren en 1050 pk haalt het apparaat een topsnelheid van 310 km/u.
Design
De Ferrari Luce is een vierdeurs vijfzits SUV-coupé met een provocerend en polariserend design. Het exterieur is getekend door ex-Apple-designer Jony Ive, Marc Newson en Ferrari’s eigen designteam onder leiding van Flavio Manzoni. Ive is vooral bekend van de iPhone en andere Apple-consumentenelektronica.
Newson is gespecialiseerd in meubels en gebruiksvoorwerpen, maar tekende ook de Ford 021C concept uit 2019. Ive en Newson werken samen in het LoveFrom design collective. Flavio Manzoni is sinds 2010 Chief Design Officer bij Ferrari, en verantwoordelijk voor onder meer de LaFerrari, de Monza SP1, en de Purosangue SUV.
Het resultaat is iets heel nieuws. Social media heeft de Luce ondertussen tot aan de banden afgekraakt, maar Ferrari laat met deze bizarre SUV wel zien dat het lef heeft.
De Luce heeft een strak ontwerp, zonder veel overbodige lijnen of andere frutsels. De open voorkant stuurt de lucht direct over de voorruit. Om de luchtstroom niet te verstoren, heeft Ferrari de ruitenwissers tegen de A-stijlen gepositioneerd.
De dagrijverlichting zit in dunne LED strips aan beide kanten van de neus, de eigenlijke koplampen zitten daar meteen onder. De bumper is voorzien van active aero. De luchtweerstand is 0,254 Cd.
De Ferrari Luce is te krijgen in verschillende bijzondere kleur-velgcombinaties. De knalrode met klassieke velgen oogt nog het meest Ferrari-achtig, maar mosterdgeel met geel-zwarte velgen past beter bij het algehele concept.
Opvallend zijn de fantasieloze spiegels. Ze passen niet bij de rest van de auto en hebben geen eigen ontwerp. Op de voordeur heeft Ferrari een zwartgekleurde luchtuitlaat gemonteerd die lucht van de bodem afvoert. De banden zijn gigantisch: 265/35 R23 voor en 315/30 R24 achter.
De deurgrepen zitten verstopt aan beide kanten van de B-stijl, en de Luce heeft dan ook suicide achterportieren, net als de Purosangue. De raamlijn loopt op richting de brede C-stijl en de spoilerloze hoge achterklep.
De achterkant van de Ferrari Luce is lang niet zo dramatisch als de voorkant, met vier klassiek vormgegeven Ferrari-ledlampen en luchtuitlaten aan beide zijden. Ook in de achterbumper weer active aero-delen, al is dat op de donkere persfoto’s nauwelijks te zien.
Interieur van de Ferrari Luce
Het in leer opgetrokken interieur is geheel van de hand van Ive en werd eerder al grotendeels onthuld. Er zijn twee tabletachtige OLED-schermen die door Samsung zijn gemaakt. Het touchscreen kan met een stalen handel naar de bestuurder worden gericht. De graphics op de schermen zijn fantastisch, superscherp en retro-cool. Evenzo retro is het driespaaks stuurwiel met een dunne rand en een platte onderkant. De richtingaanwijzers zitten op de spaken.
Onder het scherm is een opbergruimte met een ovale brievenbusachtige opening. De bekerhouders staan bijna op de grond. De middentunnel is ingedeeld met een plek voor de Ferrari sleutel, de rijselector, en de knopjes voor de raambediening.
Aan het plafond hangt nog een unit met diverse bedieningselementen, waaronder een straaljager-geïnspireerde hendel voor de launch control. Ferrari heeft voor de Luce een nieuw audiosysteem ontwikkeld, met 24 speakers en een vermogen van 3000 watt, een record. Wie niet naar muziek wil luisteren, kan genieten van het versterkte geluid van de elektromotoren, weer eens wat anders dan een nagemaakte V8-soundtrack.
Achterin een grote verrassing: een bank met drie zitplaatsen, de Luce is de eerste Ferrari vijfzitter. Er lijkt net genoeg ruimte voor drie volwassenen te zijn. De beenruimte is fors, maar de bank staat vrij schuin naar achteren; de typische EV-zit. De hoofdruimte lijkt minder riant en de achterramen zijn klein.
Tussen de voorstoelen staat een paneel met twee grote luchtinlaten en knoppen voor de airco en de stereo. De vijf inzittenden kunnen 597 liter aan spulletjes meenemen in de kofferbak. Er is geen frunk
Technische gegevens van de Ferrari Luce
De Ferrari Luce staat op een nieuw AWD-EV-platform met een 800 V-architectuur. Het formaat is 5026/1999/1544, 2961. Het leeggewicht is 2260 kg, met een 47/53%-gewichtsverdeling.
De aandrijflijn bestaat uit vier elektromotoren, één per wiel. Het systeemvermogen is 772 kW (1.050 pk) en 990 Nm. De motoren op de vooras leveren 210 kW/280 Nm, en de motoren op de achteras 620 kW en 710 Nm.
Ferrari claimt een topsnelheid van 310 km/u, 0-100 in 2,5 s en 0-200 in 6,8 seconden.
De 122 kWh NMC-accu wordt door Ferrari gebouwd. De cellen komen van het Zuid-Koreaanse SK. De energiedichtheid is 195 Wh/kg en het bereik komt daarmee uit op 530 kilometer WLTP. De maximale laadsnelheid is 350 kW.
Om rap uit de bocht te komen, is de Ferrari Luce uitgerust met een “virtual differential” (vDiff) en Ferrari Lateral Optimisation Wheeltorque (FLOW), Ferrari’s torque-vectoring-systeem. Het eTrac-traction-control-systeem is volgens Ferrari afgeleid van de Formule 1.
De vier elektromotoren kunnen de auto bij het loslaten van het gaspedaal extreem krachtig afremmen, tot wel 0,68 G, zonder de gewone remmen te gebruiken. Daarbij winnen ze tijdens het afremmen maximaal 500 kW aan energie terug, die opnieuw wordt opgeslagen in het 122 kWh-accupakket. De Ferrari Luce heeft echter geen volledige one-pedal driving. De remmen zijn voorzien van Brembo carbon ceramic remschijven: 390 x 34 mm voor en 372 x 34 mm achter.
Het zijn prima waarden, maar niet extreem indrukwekkend voor een gloednieuwe elektrische sportwagen met een Ferrari-badge. Het koppel en de laadsnelheid zijn zelfs aan de lage kant.
ADAS
De Ferrari Luce heeft een L2-rijhulpsysteem met radar, camera’s en ultrasone sensoren. De precieze samenstelling is niet bekendgemaakt. De Luce heeft onder meer ACC, AEB, LDW, LKA, BSD, RCTA en Surround View 3D.
Kopen
De Ferrari Luce komt begin 2027 op de markt. Ferreri biedt vijf kleuren aan: Azzurro la Plata, Giallo Luce (de gele), Rosso Dino, Bianco Artico en Rosso Fiammante. Wie de Ferrari Luce wil kopen, moet een flinke spaarrekening hebben, want de eerste elektrische auto van het Italiaanse merk kost 550.000 euro zonder belastingen. BPM zit er niet op, maar met 21% BTW komt de totale consumentenprijs dan op 665.000 euro, en dat is uiteraard zonder opties. Het is heel veel, zelfs volgens Ferrari-begrippen, en het is, gezien de heftige reacties op het design, helemaal niet zeker of de Ferrari Luce een succes gaat worden voor de Italiaanse automaker.



























